Facebook
Morski Horyzont
 
Nie masz żadnych wstępnych rezerwacji.
W tym miejscu możesz przechowywać swoje ulubione oferty
Zamknij
Szukaj
Filters

FAQ

1. To mój pierwszy czarter jachtu. Jakie uprawnienia muszę posiadać aby samodzielnie wyczarterować łódź?

Dla swojego bezpieczeństwa i całej załogi, aby poprowadzić wyczarterowany jacht w Grecji, Chorwacji lub w innym miejscu na świecie jeden z Was musi mieć patent sternika jachtowego. Jeśli chcesz wypłynąć zupełnie sam to takie uprawnienia musisz bezapelacyjnie posiadać.  Dodatkowo we wspomnianej wcześniej Chorwacji potrzebujecie jeszcze radiooperatora.

2. Nie posiadam specjalnych uprawnień do samodzielnego żeglowania. Czy to znaczy, że nie wyczarteruję jachtu?

Oczywiście, że możesz! Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wyczarterował jacht wraz z doświadczonym skipperem. W zależności od destynacji koszt takiej usługi może się nieco różnić. Cennik miejscowych skipperów waha się pomiędzy 100, a 150 Euro/dzień wraz z wyżywieniem. Możesz jednak skorzystać z usług naszych polskich fachowców. Wtedy Twój budżet na ten cel powinien zamknąć się w granicach 60 Euro/dzień (plus wyżywienie). Możecie również skorzystać z naszej bazy doświadczonych skipperów, których znadziecie tutaj: http://bit.ly/2cm7ygE

3. Czy jest coś co koniecznie muszę ze sobą zabrać na jacht?

Wyprawa z jachtami w tle to wyzwanie dla prawdziwego stratega. Wiele przydatnych informacji znajdziesz w naszym PORADNIKU ŻEGLARSKIM. Są jednak rzeczy o których koniecznie musisz pamiętać: miękki bagaż. Zdecydowanie unikaj nieporęcznych walizek. Weź ze sobą pojemny worek lub torbę, którą łatwo „upchasz” w dowolne miejsce na jachcie. Zdrowie jest najważniejsze… dlatego nie zapomnij o chroniących przed słońcem kremem do opalania z odpowiednim dla Ciebie filtrem, czapkę z daszkiem lub rybaczkę oraz okulary przeciwsłoneczne(najlepiej kilka par). Kąpielówki nie wystarczą. Chociaż tak reklamują się niektóre biura podróży. Ty pod żaglem musisz być przygotowany na wszystko. Pamiętaj bawełna jest przyjacielem żeglarza. Wybieraj właśnie takie koszule, koszulki i spodenki. W zależności od okresu czarteru warto wziąć ze sobą ciepły polar lub kurtkę. Wybieraj buty na miękkiej podeszwie aby nie niszczyć pokładu. Ręczniki. No tak, to dość istotna sprawa. Wszystko zależy od armatora. Jedni oferują zestaw ręczników inni nie. U większości jest to jednak absolutny standard. Ty nie polegaj na innych i zabezpiecz się w swoje zestawy plażowe i kąpielowe. Obszerny materiał co zabrać na czarter jachtu znajdziesz tutaj: http://bit.ly/2bUrfuh

4. „ OneWay”– co to tak naprawdę znaczy?

Na pewno nie chodzi tu o to, że Twój wyjazd jest tylko w jedną stronę i już nigdy do nas nie wrócisz :) 
„One-Way” jest dodatkową opcją, która umożliwia rozpoczęcie rejsu w jednym porcie, a zakończenie w innym. Armator musi następnie dostarczyć jacht do portu macierzystego, więc niestety jest to oferta płatna.

5. Po co ta kaucja?

No cóż. Armator też musi się ubezpieczać. Ty wiesz jak masz się zachować jednak nie każdy ma w sobie tyle kultury osobistej co Ty mój drogi czytelniku. Kaucja jest jak najbardziej zwrotna. Służy w głównej mierze do pokrycia ewentualnych kosztów naprawy jachtu lub zakupu zagubionego wyposażenia. Jeśli wartość zniszczeń przewyższa wartość kaucji, poniesione straty są pokrywane z ubezpieczenia jachtu. W przypadku, gdy po zakończeniu czarteru jacht jest oddany w stanie niepogorszonym, kaucja zostaje zwrócona w całości. Jak to działa? Zakładamy, że jacht sam w sobie jest ubezpieczony na 500 000 EURO. Nasza kaucja wynosi 1 000 EURO. Jeśli szkoda, którą wyrządzimy jest wyceniona na 500 EURO, to drugie pół kaucji jest Nam zwracane. Jeśli natomiast wartość szkód wynosi 2 000 EURO to my tracimy całość kaucji, a reszta jest pokrywana przez ubezpieczyciela. Tak w wielkim skrócie.

6. Kto pokrywa koszt paliwa dla jachtu?

To trochę tak, jakbyś pożyczył samochód z wypożyczalni. Wypada zatankować do tego poziomu paliwa w baku jaki zastaliśmy na samym początku. Tak więc, czarterujący otrzymując jacht w pełni zatankowany, po zakończeniu czarteru, ma obowiązek oddać jacht z uzupełnionym ubytkiem paliwa.

7. Jak postąpić podczas awarii?

Jeśli podczas czarteru wystąpi awaria, należy:
- starać się zapobiec powiększaniu się szkody
- ustalić co się stało, i jaka była tego przyczyna
- najszybciej jak to jest możliwe, zawiadomić armatora o zaistniałej awarii
- postępować zgodnie z wskazówkami od armatora
- unikać samodzielnych prób usunięcia awarii, bez konsultacji z armatorem
- w przypadku gdy odpowiedzialny za szkodę jest armator, zachować i zabezpieczyć wszelkie wiarygodne dowody (zdjęcia, dokumenty itp.)

8. Zauważyłem usterkę, która powstała nie z mojej winy, a jestem już na morzu. Jak nie stracić kaucji?

Chwytaj jak najszybciej za telefon. Skontaktuj się z armatorem i wytłumacz mu całą sytuację. Jeśli zgłosiłeś usterkę tuż po pierwszym dniu to jest spora szansa, że armator ją uzna jako „nie z Twojej winy”. Nie próbuj się z tym chować i zatajać tego. Jeśli wrócisz z niezgłoszoną usterką szczerze wątpimy, że otrzymasz swoją kaucje z powrotem. Armatorzy to też ludzie i nie jedno już widzieli. Warto zrobić kilka zdjęć telefonem i jeśli jest taka możliwość natychmiast wysłać je armatorowi jako dowód.

9. Spotkałem się już wcześniej z określeniem „Crew list”. Co to właściwie jest?

„Crew list” to nic innego jak anglojęzyczna nazwa listy załogi, czyli Twoich kompanów na morzu. Jest obowiązkowo dołączona do dokumentów jachtu. Skład załogi na jachcie musi być zgodny z informacjami zawartymi w dokumentach. Pamiętaj, że masz możliwość zmienY załogi w trakcie czarteru. Naszym zdaniem aby wynajem łodzi był przyjemny dla portfela wystarczy już 4 lub 6 osób. Warto porządnie przejrzeć ofertę Morskiego Horyzontu. Znajdziecie tam naprawdę atrakcyjne, wieloosobowe jachty. 

10. Myślę o rodzinnych wakacjach na jachcie, ale mam małe dzieci. Jaki wiek muszą osiągnąć, abym mógł rozważyć zabranie ich ze sobą?

Cieszymy się, że o to pytasz! Zarażanie dziecka pasją można zacząć już w brzuszku mamusi. Tak całkiem na poważnie to wiek dziecka na jachcie nie ma znaczenia. Musisz jednak bardzo mądrze i rozsądnie do tego podejść. Popełniliśmy ciekawy artykuł na ten temat. Znajdziesz go tutaj: http://bit.ly/2bz19ZP

11. Mogę się liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z moim czarterem jachtu?

Sam czarter z naszej strony jest przejrzysty jak łza. Wszystko jest transparentne dla Ciebie, Twojej załogi, a przede wszystkim Waszego portfela. Nie mamy jednak wpływu na Twój koszt transportu do destynacji. Nie odpowiadamy również za ilość paliwa, które wykorzystasz, opłaty portowe, czy nawet za oprowiantowanie. Na każdym akwenie wyglądają one nieco inaczej. Czuj się jednak spokojnie. Również jesteśmy żeglarzami. Za każdym razem rzetelnie Cię o wszystkim poinformujemy. 

Newsletter - informacje o czarterach